Terapia wisceralna

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Terapia wisceralna

W dzisiejszych czasach istnieje wiele metod mających na celu skuteczną poprawę stanu funkcjonalnego człowieka. W zależności od kondycji fizycznej i psychicznej możemy zastosować różnorodne metody lecznicze. Uzależnione one są w dużym stopniu od aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Należy pamiętać, iż przyczyną wielu chorób organizmu człowieka są stany zastoinowe w naczyniach żylnych oraz limfatycznych narządów wewnętrznych. Różnorodne opisywane patologie mogą doprowadzać do np. zwiększenia napięcia narządów lub obniżenia podstawowej odporności. Bardzo pożyteczna w tym względzie jest terapia wisceralna.



Co to jest terapia wisceralna?

Terapia wisceralna  stworzona jest przez Aleksandra Ogułowa. Na podstawie licznych badań i obserwacji opracował on terapię medyczną mającą na celu działanie lecznicze. Opisywana terapia w dużej mierze skupia się na różnorodnych połączeniach między układem mięśniowo – szkieletowym a narządami wewnętrznymi. Harmonijne działanie omawianych powyższych układów pozytywnie wpływa na stan funkcjonalny określonych organów. Właściwe działanie poszczególnych narządów wewnętrznych powoduje na przestrzeni czasu prawidłową pracę określonych części naszego ciała np. kręgosłupa, miednicy, mięśni.

Terapia wisceralna została stworzona na podstawie starosłowiańskiego masażu brzuch oraz innych skutecznych i przede wszystkim bezpiecznych metod leczniczych stosowanych na całym świecie. Liczne obserwacje oraz praktyczne umiejętności przekazywane z pokolenia na pokolenie zostały na przestrzeni lat uzupełnione o aktualną fachową wiedze przyrodniczą oraz fizjologiczną mającą w sposób ciągły udoskonalać omawianą technikę. Skuteczne połączenie współczesnej wiedzy medycznej i praktyki wisceralnej dało bardzo dobre wyniki lecznicze.

Na czym polega terapia wisceralna?

Terapia wisceralna polega na odpowiednim wykonywaniu technik manualnych np. masażu narządów wewnętrznych przede wszystkim jamy brzusznej. Opisywana terapia w dużej mierze powoduje zmniejszenie napięć określonych organów co usprawnia ich funkcjonowanie. Jest ona naturalną metodą leczniczą bazującą w dużej mierze na właściwym zastosowaniu określonych umiejętności palpacyjnych.


Przebieg zabiegu

Po zakwalifikowaniu do omawianej terapii pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać. Należy jedynie odpowiednio przygotować  skórę (nie może być ona nadmiernie natłuszczona lub nawilżona) w miejscu, którym będzie wykonywana terapia. Do zabiegu należy zaopatrzyć się w strój nie krępujący ruchu terapeucie. Podczas sesji leczniczej będą wykonywane rozmaite czynności manualne mające na celu w właściwy sposób wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie określonych narządów oraz układów. Po zakończonej terapii pacjent w sposób właściwy musi zastosować się do odpowiednich wskazówek zaordynowanych przez specjalistę,  w celu prawidłowego przebiegu omawianej terapii.

 

Wskazania do terapii wisceralnej

Terapia wisceralna jest bardzo skuteczna w wielu schorzeniach. Zalicza się do nich między innymi:

  • Zapalenie trzustki,
  • Zapalenie pęcherzyka żółciowego,
  • Zapalenie jelit,
  • Różnorodne stany zastoinowe np. wątroby, jelit,
  • Chorobę żołądka i dwunastnicy,
  • Choroby tarczycy,
  • Zaparcia


Przeciwwskazania
do terapii wisceralnej

Należy mieć na uwadze, iż nie każdy pacjent może zostać poddany opisywanej metodzie. Do głównych przeciwwskazań zalicza się między innymi:

  • Perforacje żołądka,
  • Choroby nowotworowe,
  • Nieokreślone stany krwawienia wewnętrznego,
  • Zakrzepicę naczyń,
  • Choroby psychiczne,
  • Choroby układu sercowo – naczyniowego,
  • Choroby mózgu.


Podsumowanie

Terapia wisceralna jest naturalną metodą leczniczą stosowaną często przez wykwalifikowanych terapeutów na całym świecie. Wykorzystuje ona ogromna wiedzę z zakresu anatomii, biomechaniki, fizjologii. Osoby stosujące omawiana terapię muszą posiadać również duże umiejętności palpacyjne. Tylko takie połączenie może zapewnić właściwy efekt terapeutyczny przywracający prawidłową równowagę zdrowotną organizmowi.

Autor: dr n. med. Kamil Klupiński,
fizjoterapeuta sportowy, 
kierownik poradni rehabilitacyjnej

Oceń artykuł:
Ocena:
5/5 (1)