Aparat ruchu
Osobą, którą warto odwiedzić z niemowlęciem chociażby po to, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku, jest fizjoterapeuta. Może on określić czy maluszek rozwija się prawidłowo. Jeśli zauważy jakieś nieprawidłowości zaleci na przykład ćwiczenia mające na celu zapobiegnięcie wadom postawy w przyszłości. Do fizjoterapeuty dziecięcego warto udać się wtedy, gdy coś wzbudza nasze niepokoje lub na kolejnych etapach rozwoju malucha – gdy zaczyna on odwracać się na brzuszek, raczkować, siadać czy chodzić. Problemy z aparatem ruchu mogą wynikać z różnych kwestii. Czasami są one pokłosiem nieprawidłowego ułożenia w życiu płodowym, mogą też być związane na przykład z nieodpowiednim sposobem noszenia malucha, z przykurczem mięśni. Fizjoterapia często polega na wdrożeniu prawidłowych nawyków pielęgnacyjnych i na przykład kilku prostych ćwiczeń, które rodzice bez problemu będą mogli wykonywać z dzieckiem każdego dnia. Zazwyczaj nie wymaga ona żadnego sprzętu.
Co w przebiegu rozwoju dziecka powinno nas zaniepokoić?
Każdy maluch rozwija się w swoim tempie, nie ma więc sensu porównywanie swoich dzieci z innymi dzieciakami. Jeden maluch będzie siedział w wieku siedmiu miesięcy, inny usiądzie dopiero mając dopiero dziewięć miesięcy. Są jednak pewne ramy czasowe wyznaczające, do którego momentu dziecko powinno nabyć określone umiejętności. Jeśli maluch nie mieści się w tych zakresach warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Niepokojącym sygnałem jest też brak zainteresowania wykonywaniem pewnych ruchów. Jeżeli widzimy, że maluszek na pewnym etapie rozwoju w dalszym ciągu nie sięga po położone przed nim zabawki, nie wodzi główką za przedmiotami czy osobami, nie jest w stanie utrzymać wyżej główki lub wykazuje wyjątkową niechęć do leżenia na brzuszku, nie próbuje na przykład przewracać się z boku na bok czy siadać, nie popadajmy w panikę, ale udajmy się do specjalisty i sprawdźmy co się dzieje.
Inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę
Skupienie się na aparacie ruchu nie może dominować. Mając w domu niemowlaka należy zwrócić uwagę na naprawdę wiele kwestii. Niezwykle istotny jest też rozwój aparatu mowy. Zaczyna się on już od nauki prawidłowego ssania, gryzienia i żucia. Jeśli więc mamy kłopot z przystawieniem niemowlęcia do piersi, nie chcę ono jeść ani z piersi ani z butelki lub na etapie rozszerzania diety ma kłopot rzucili gryzieniem kawałków, warto skonsultować się z neurologopeda. Oceni on czy nie zachodzą jakieś trudności, może zalecić masaże żuchwy, podcięcie wędzidełka czy inne rozwiązanie. Wszystkie te kwestie mają w przyszłości pomóc maluchowi jak najlepiej posługiwać się mową i nauczyć się dobrze jeść. Warto zwrócić też uwagę na skórę maluszka. W ciągu pierwszych trzech tygodni po porodzie skóra noworodka całkowicie się złuszczy i to jest normalne. Normalny jest też trądzik niemowlęcy, który po pewnym czasie znika. Zmian nie należy go rozdrapywać ,wyciskać trzeba to po prostu przeczekać. na skórze głowy maluszka może pojawić się ciemieniucha, na którą dostępnych jest wiele preparatów. To na co należy zwrócić szczególną uwagę to powstające ranki, które nie chcą się goić, wysypki, swędzące plamy, które dziecko drapie. Mogą one świadczyć na przykład o tym, że pojawiło się atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia. Te wszystkie problemy można rozwiązać, warto jednak uważnie przyglądać się swojemu dziecku w każdego dnia.