Wpływ lecytyny na zdrowie - nie tylko na pamięć i koncentrację

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Wpływ lecytyny na zdrowie - nie tylko na pamięć i koncentrację

Historia lecytyny rozpoczęła się w 1850 roku, kiedy to została wyodrębniona z żółtka jajka. Składa się z grupy związków, fosfolipidów, a jej głównym składnikiem jest glicerol z kwasem fosforowym i kwasami tłuszczowymi. Na pochodzenie lecytyny wskazuje rodzaj przyłączonych do niej kwasów tłuszczowych i zależnie do źródła pozyskania lecytyna ma różny skład.

Lecytyna - co to jest i gdzie występuje?

Bogate źródła lecytyny występują w największej ilości  w  glonach, np. w spirulinie, drożdżach i  niektórych bakteriach.  Lecytynę pozyskuje się również z innych naturalnych źródeł, czyli m.in. z oleju słonecznikowego, sojowego i rzepakowego, lnu, kukurydzy i bawełny. Można ją znaleźć także w produktach żywnościowych, takich jak żółtko jajek kurzych, rośliny strączkowe, ryby, orzechy, soja czy awokado.

Lecytyna poddawana obróbce enzymatycznej i termicznej dzieli się na kilka rodzajów i dzięki temu ma kilka zastosowań, m.in. jako suplement diety i składnik preparatów kosmetycznych. Jako świetny emulgator lecytyna bardzo dobrze nawilża skórę i łagodzi podrażnienia, np. zmiany trądzikowe

Lecytyna: właściwości i działanie

Utarło się stwierdzenie (oczywiście słuszne), że lecytyna poprawia pamięć. To prawda, ale oprócz tej właściwości wyróżnia się jeszcze szereg innych, które mają bardzo dobry wpływ na organizm człowieka. Do stosowania lecytyny powinny przekonać się osoby, które mają kłopoty z koncentracją, ciężko pracują, zarówno umysłowo, jak i fizycznie. Dzięki temu, że lecytyna jest jednym ze składników błon komórkowych i bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych, trzyma układ nerwowy w ryzach.

Trzeba też pamiętać, że różne rodzaje lecytyny działają silniej na poszczególne układy. Przykładowo lecytyna słonecznikowa wykazuje pozytywne działanie na układ sercowo-naczyniowy. Przyczyna się do obniżenia złego cholesterolu a zwiększa ilość dobrego cholesterolu. Natomiast lecytyna sojowa również usprawnia układ krążenia oraz działa pozytywnie na układ nerwowy i wspomaga pracę wątroby. Oprócz tego wymienia się pozytywne działanie lecytyny na sprawność seksualną mężczyzn, kondycję skóry i przemianę materii. Dlatego preparaty z lecytyną są często stosowane przy różnego rodzaju dietach.  Lecytyna pomaga również wchłaniać witaminę A,D,E i K. Warto wiedzieć, że dwa ww. rodzaje lecytyny są bardzo bogate w kwasy omega 6, z kolei lecytyna rzepakowa w kwasy omega 3.

Lecytyna: skutki uboczne i przeciwwskazania

Jest niezwykle dużo cennych prozdrowotnych właściwości, które zapewnia lecytyna. Niestety, również mogą się pojawić skutki uboczne stosowania lecytyny, dlatego trzeba zdobyć konkretną  wiedzę na ten temat. Negatywne skutki stosowania lecytyny to jednak zdecydowanie rzadkie przypadki. Zdarzają się przede wszystkim przy nadwrażliwości na lecytynę. Aby jednak wystąpiły, trzeba wziąć kilka razy wyższą dawkę. Wtedy mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunki czy mdłości. Nie trzeba się jednak martwić na zapas, bo negatywny wpływ lecytyny na zdrowie jest bardzo znikomy. 

Lecytyna to niezwykle ważny składnik o szerokich właściwościach prozdrowotnych. Wybór dobrych preparatów z lecytyną jest bardzo duży. Można nabyć je w aptekach i dobrych sklepach zielarskich w wersji kapsułek, tabletek i płynu. Nie trzeba jednak suplementować go zawsze i z dużą częstotliwością. Wystarczy zjeść 300 g pieczywa dziennie, aby pokryć zapotrzebowanie na lecytynę. Natomiast szczególne znaczenie ma większa podaż lecytyny w czasie ogólnego wyczerpania i wysiłku umysłowego. 

Oceń artykuł:
Ocena:
5/5 (1)