Dlaczego wykonuje się testy genetyczne?
Testy genetyczne umożliwiają wgląd w unikalny dla każdego człowieka kod DNA, który zawiera informacje m.in. o zdrowiu, predyspozycjach do chorób lub nowotworów. Z jakiego powodu wykonuje się testy genetyczne?
- Ocena ryzyka chorób
Testy i badania genetyczne pozwalają wykryć mutacje, które mogą świadczyć o predyspozycjach do pojawiania się różnych schorzeń w organizmie, takich jak choroby serca czy zaburzenia metaboliczne. Osoby z grup podwyższonego ryzyka mogą wcześnie podjąć odpowiednie kroki i wykonać dodatkowe badania profilaktyczne, by uniknąć zachorowania lub szybko wykryć ewentualne problemy ze zdrowiem.
- Indywidualne sposoby leczenia
Testy genetyczne odgrywają bardzo ważną rolę w doborze najlepszej terapii. Lekarze - na podstawie unikalnego profilu genetycznego pacjenta - mogą wybrać leczenie, które będzie najbardziej skuteczne i wywoła najmniej skutków ubocznych.
- Diagnostyka chorób rzadkich
Często okazuje się, że dzięki testom DNA można wykryć u pacjenta rzadkie choroby o podłożu genetycznym lub zdiagnozować zupełnie nowe schorzenia. Badania pozwalają dokładniej poznać charakter danej choroby, jej przebieg i negatywny wpływ na organizm, dzięki czemu lekarze i naukowcy mogą pracować nad nowymi sposobami leczenia pacjentów.
- Dziedziczenie chorób i mutacji
W wielu sytuacjach testy genetyczne umożliwiają ocenę ryzyka odziedziczenia przez dzieci mutacji i chorób, które występują u rodziców. Jest to istotne m.in. w przypadku planowania potomstwa oraz podczas ciąży, by wykluczyć u płodu ewentualne nieprawidłowości na tle genetycznym.
- Rozwój nauki i medycyny
Testy genetyczne przyczyniają się do znaczących postępów w badaniach naukowych oraz medycznych. Badania umożliwiają odkrycie nieznanych dotąd zależności między genami a chorobami, co przekłada się na rozwój nowych metod leczenia oraz profilaktyki zdrowotnej.
Kiedy warto wykonać testy genetyczne?
- Wykrywanie mutacji i predyspozycji do chorób - warto wykonać badania, jeżeli w najbliższej rodzinie zdiagnozowano zachorowania na raka lub wystąpiły inne poważne schorzenia.
- Planowanie rodziny - można zdecydować się na testy, jeżeli u jednego z partnerów lub w jego rodzinie zdiagnozowano genetyczne mutacje. Badania umożliwią analizę i ocenę ryzyka przekazania genetycznych problemów potomstwu.
- W trakcie ciąży - dzięki badaniom prenatalnym możliwe jest wykrycie chorób związanych z nieprawidłową liczbą chromosomów (np. zespół Downa) oraz innych mutacji, które mogą mieć istotny wpływ na zdrowie i życie dziecka.
- Diagnostyka nietypowych objawów - w przypadku niepokojących symptomów i dolegliwości, gdy lekarze wykluczyli występowanie innych chorób, testy genetyczne pomogą znaleźć przyczynę problemów zdrowotnych.
- Testy na ojcostwo - badania genetyczne wykonuje się, gdy rodzice chcą sprawdzić zgodność genów dzieci z własnym DNA oraz potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo.
Light Life - informacje o zdrowiu i genetyce
Pogłęb swoją wiedzę o chorobach genetycznych, ich diagnostyce oraz sposobach leczenia z pomocą portalu Light Life. Serwis poświęcony jest publikacjom o zdrowiu człowieka - od genetyki, przez alergię, aż po choroby zakaźne i psychologię. Z artykułów na portalu Light Life https://light-life.pl/ dowiesz się m.in. jak przeciwdziałać infekcjom oraz jakie badania wykonać, by wykryć rzadkie choroby u siebie lub swojego dziecka.
Podsumowanie
Testy genetyczne służą przede wszystkim do diagnostyki i oceny ryzyka rozwoju różnych chorób. Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub genetykiem, jeżeli podejrzewasz u siebie rzadkie schorzenia lub - mimo dobrych wyników badań - wciąż źle się czujesz. Testy genetyczne pomogą również parom w podjęciu decyzji o planowaniu rodziny. Wiele ciekawych informacji o badaniach i chorobach genetycznych znajdziesz na portalu Light Life.