Strzykanie w kolanie – jakie są przyczyny i jak sobie z tym radzić?

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Strzykanie w kolanie – jakie są przyczyny i jak sobie z tym radzić?

Dźwięki wydobywające się ze stawów podczas ruchu mogą być wywołane przez tarcie powierzchni stawowych o siebie. Czasem towarzyszy im dyskomfort w obrębie kolana, ograniczenie jego ruchomości, a nawet ból. Dolegliwości te mogą pojawić się u osób w każdym wieku, choć najczęściej występują one po 40. roku życia. Jak radzić sobie z trzeszczeniem stawów? Poznaj metody, które naprawdę działają!

Dlaczego pojawia się strzykanie w kolanie i co ono oznacza?

Do najczęstszych powodów trzeszczenia w stawie kolanowym zalicza się:

  1. niedobory substancji odżywczych w diecie – czyli niedostateczna podaż elementów, z których zbudowana jest tkanka stawu;
  2. specyficzna budowa stawu kolanowego, która powoduje przeskakiwanie elementów stawu;
  3. choroby tkanki łącznej, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub chondromalacja rzepki;
  4. zbyt intensywna eksploatacja kolan skutkująca przeciążaniem stawu.

Czy strzykanie w kolanie jest powodem do prowadzenia dalszej diagnostyki?

Okazuje się, że tak. Pierwotną przyczyną problemów ze stawami może być stan zapalny, błędy w diecie, przeciążenie, ale także toczący się proces chorobowy. Ważne jest postawienie diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia. Choroby reumatologiczne to choroby przewlekłe, które powodują zwyrodnienia stawów. W takim przypadku oprócz leczenia objawowego trzeba stosować inne metody leczenia, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz fizjoterapię.

 „Bezpośrednią przyczyną strzykania w kolanie mogą być uszkodzenia chrząstki, niedobory mazi stawowej lub nadmierne napięcie tkanek miękkich. W każdej z tych sytuacji należy wdrożyć odpowiednie postępowanie lecznicze, by móc trwale wyeliminować problem” -tłumaczy w rozmowie z nami ekspert portalu Allecco.pl - https://www.allecco.pl/.

Co przynosi ulgę w dolegliwościach towarzyszących strzykaniu w stawie?

W składzie preparatów pomocnych w strzykaniu kolan znajdują się substancje aktywne wykazujące zróżnicowane działanie. Należą do nich m.in. kwas hialuronowy, hydrolizat kolagenu, witamina C i glukozamina. Zastrzyki z kwasu hialuronowego to popularna metoda łagodzenia dolegliwości związanych ze stawami kolanowymi, czyli bólem, ograniczoną ruchomością stawów i trzeszczeniem. HA podawany miejscowo pomaga łagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej i zmniejsza chrupanie w kolanie. Hydrolizat kolagenu, witamina C i glukozamina wchodzą w skład wielu popularnych suplementów diety. Regulują elastyczność stawu i zwiększają produkcję mazi. Ich regularne przyjmowanie poprawia sprawność stawów, co przekłada się na zminimalizowanie strzykania i innych problemów. Eksperci zgodnie twierdzą, że pacjenci z dolegliwościami w obrębie stawów kolanowych dobrze reagują na zabiegi fizjoterapeutyczne. Określają je jako skuteczny element rehabilitacji.

Trzeszczenie w kolanie to symptom, którego nie należy lekceważyć. Oznacza ono, że w stawie dzieje się coś niedobrego. Miej na uwadze to, że przyczynę długotrwałego strzykania w stawie kolanowym warto skonsultować z lekarzem ortopedą lub reumatologiem. Pamiętaj o zróżnicowanej diecie i w razie potrzeby sięgnij po preparaty z kolagenem, witaminą C i glukozaminą.

 

 

 

Oceń artykuł:
Ocena:
5/5 (1)