Współcześnie ciężko jest całkowicie uniknąć stresu i nerwowych sytuacji. Towarzyszą człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Aby przeciwdziałać ich skutkom, możesz sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby na stres. O jakich mowa?
Przewlekły stres w życiu codziennym ma wiele poważnych konsekwencji, do których zalicza się m.in. bezsenność, nerwowość, wahania nastroju, przewlekłe zmęczenie czy drażliwość. Spada także odporność i chęć do działania. Jednym z profesjonalnych sposobów przeciwdziałania nadmiernemu stresowi jest hydroksyzyna. Często jednak wystarczyć mogą domowe sposoby. Jakich warto spróbować?
Ziołolecznictwo – skorzystaj z bogactwa natury
Picie odprężających herbatek drobnymi łykami pozwoli Ci złagodzić stres, uspokoić się i zrelaksować. Ważne, aby napary pić systematycznie (np. 1-2 filiżanki dziennie) i po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań zdrowotnych. Najpopularniejszymi ziołami na stres są: melisa, mięta, rumianek, lawenda, kozłek lekarski czy szyszki chmielu. Dla lepszego smaku i silniejszych właściwości immunomodulacyjnych oraz antyoksydacyjnych możesz dodać do naparu np. kilka listków mięty, łyżeczkę miodu, goździki czy kawałek imbiru.
Dieta antyoksydacyjna
Jeśli chcesz uodpornić organizm na stres, nie zapomnij o zdrowej, urozmaiconej diecie, bogatej w przeciwutleniacze. Zwalczają one wolne rodniki tlenowe, które są nieodłączną konsekwencją permanentnego stresu w życiu codziennym. Ich nadmiar zwiększa ryzyko groźnych chorób cywilizacyjnych, przyspiesza starzenie się organizmu i pogarsza samopoczucie. Dlatego tak ważne jest ich regularne usuwanie.
Najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne ma witamina C (np. w aceroli, natce pietruszki, papryce, porzeczkach, malinach), witamina E (np. w jajach, olejach roślinnych, nasionach, zielonych warzywach liściastych) oraz koenzym Q10 (dostępny głównie w formie suplementu diety). Sporą zawartość antyoksydantów mają surowe owoce i warzywa, algi morskie oraz przyprawy. Pamiętaj, aby utrzymywać zdrową dietę cały czas, a nie tylko w dniu silnego stresu.
Medytacja lub joga
Po dniu pełnym stresu i napięcia nie zapomnij o relaksie. Powinien być spokojny, w trakcie którego skupisz się na własnym oddechu, świadomym rozluźnianiu mięśni i całkowitym wyciszeniu umysłu. Świetnie sprawdzają się joga lub medytacja. Jeśli nie wiesz, jak zacząć, początkowo uczęszczaj na zajęcia grupowe, które dadzą Ci podstawy do pracy w domu.
Aktywność fizyczna
Uprawianie sportu jest jedną z lepszych metod zwalczających skutki stresu. Podczas ćwiczeń ma miejsce zwiększona produkcja hormonów szczęścia, musisz skupić się na wykonywanej czynności, co pozwala zapomnieć o problemach, a odpowiednio wybrana aktywność może wręcz stanowić sposób na wyładowanie nagromadzonych w ciągu dnia emocji. Ważne, aby aktywność sprawiała Ci przyjemność. Zapisz się więc na kurs tańca, sporty walki lub samoobrony, pływanie lub jazdę konną. Alternatywą są nawet zwykłe spacery czy wycieczki rowerowe.