Krzesła transportowe i krzesła ewakuacyjne są niezwykle istotnymi urządzeniami, które mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo i komfort osobom o ograniczonej zdolności poruszania się. Krzesła transportowe umożliwiają wygodne przenoszenie osób po schodach. Z kolei elektryczne krzesła ewakuacyjne są kluczowym elementem w planach bezpieczeństwa budynków, zapewniając skuteczną ewakuację w przypadku zagrożeń, takich jak np. pożar. Instytucje publiczne powinny być w nie zaopatrzone przede wszystkim ze względu na obowiązek zapewnienia sprawnej ewakuacji osobom z niepełnosprawnością. W poniższym artykule przedstawimy różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami krzeseł oraz specyfikę ich zastosowania.
Elektryczne krzesła transportowe i elektryczne krzesła ewakuacyjne – czym się różnią?
Elektryczne krzesło transportowe i elektryczne krzesło ewakuacyjne różnią się swoim przeznaczeniem oraz funkcjonalnością. Pierwsze z nich są przeznaczone do komfortowego i bezpiecznego przemieszczania osób z ograniczoną zdolnością poruszania się wewnątrz budynków, na przykład w szpitalach czy domach opieki. Natomiast elektryczne krzesła ewakuacyjne są zaprojektowane do szybkiego i skutecznego transportu osób z budynków w przypadku zagrożenia pożarem lub innymi sytuacjami awaryjnymi. Oba rodzaje krzeseł działają za pomocą elektrycznego napędu, ale ich zastosowanie i cechy techniczne mogą zostać dostosowane do różnych potrzeb użytkowników.
Krzesła transportowe i krzesła ewakuacyjne – jakie powinny mieć cechy?
Aby zrozumieć, jak ważna jest jakość krzeseł ewakuacyjnych czy transportowych, warto wyobrazić sobie taką sytuację: osoba o ograniczonej możliwości poruszania się wjeżdża na krześle transportowym po schodach na górę, a nagle tuż przed dostaniem się na docelowe piętro krzesło przestaje działać, a osoba siedząca na nim spada na dół. Jest to sytuacja rodem z horroru i na pewno nie chcemy, żeby ona wystąpiła. Jednak, jeśli zakupiliśmy wadliwe krzesło, może ona mieć miejsce. Dlatego kluczowe jest, żeby krzesło, czy to ewakuacyjne, czy transportowe, było bardzo solidne i najlepiej również lekkie – wykonane z wytrzymałego aluminium. Daje to gwarancję bezpieczeństwa.
Ważne jest również, aby przy zakupie krzesła zwrócić uwagę, czy jest ono na pewno elektryczne. Ta cecha zdecydowanie pomaga podczas ewakuacji, a także bardzo ułatwia życie w codziennym transportowaniu po schodach. Do obsługi krzesła nie jest potrzebny zbędny wysiłek, a cały proces jest zdecydowanie szybszy.
Kiedy krzesło jest elektryczne, następuje również wzrost efektywności. Dzięki temu pacjenci o ograniczonej zdolności poruszania, przebywający np. w szpitalach mogą być transportowani szybciej w obrębie budynku. Ma to szczególne znaczenie, kiedy każda minuta, a nawet sekunda, jest decydująca w odniesieniu do życia pacjenta. Dodatkowo dzięki napędowi elektrycznemu, do obsługi tego krzesła nie jest potrzebne tak dużo personelu, jak w przypadku krzesła bez silnika elektrycznego. Tego typu krzesła elektryczne są dostępne na .
Niezależnie jaką funkcję krzesło miałoby pełnić – ewakuacyjną czy transportową, to najważniejsze, aby zapewniało bezpieczne poruszanie się po schodach osoby niepełnosprawnej. Powinno być również wytrzymałe i nie powinno sprawiać problemów w obsłudze. Najwygodniejszą opcją jest zatem wybór krzesła elektrycznego. Tylko takie krzesło zapewnia największy komfort dla personelu, jak i dla osoby o ograniczonej możliwości poruszania. Krzesła spełniające te wymogi, można znaleźć na stronie prolifter.pl.