W przypadku niezdolności do pracy z przyczyn zdrowotnych można otrzymać od lekarza L4 online, w tym także zwolnienie lekarskie online. Co jednak w sytuacji, jeśli niezdolność rozpoczęła się wcześniej niż konsultacja z lekarzem, ale nie było możliwości odbycia tej konsultacji „od ręki”? Czy lekarz może wówczas wystawić zwolnienie L4 wstecz? Sprawdzamy!
Zwolnienie lekarskie – kto i na ile dni może wystawić?
L4, czyli zwolnienie lekarskie, przysługuje pacjentom objętym ubezpieczeniem chorobowym, którzy nie są zdolni czasowo do świadczenia obowiązku pracy. Mogą je otrzymać osoby, które nie wykorzystały jeszcze limitu dni L4, które przysługują w roku kalendarzowym. Zwolnienie wystawić może każdy lekarz z uprawnieniami od ZUS, w tym zarówno przyjmujący na NFZ, jak i ten, który prowadzi praktykę prywatną. O czasie trwania zwolnienia L4 każdorazowo decyduje lekarz, który je wystawia, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta. Jeśli zwolnienie okaże się za krótkie, by wrócić do pełni sił, lekarz może wystawić kolejne.
Zwolnienie lekarskie wystawione stacjonarnie nie jest jedyną możliwością, gdyż dopuszcza się też zwolnienie lekarskie online, wystawione na odległość. Biorąc pod uwagę, co to jest L4 i w jaki sposób można je wystawić, konsultacje z lekarzem na odległość mogą być dobrą opcją dla pacjentów, którzy nie mogą umówić się w dogodnym terminie na wizytę stacjonarną lub nie czują się na siłach, by na nią dotrzeć. Zwolnienie lekarskie online wystawiają lekarze na różnych portalach medycznych, po wcześniejszych konsultacjach zdalnych w tym na stronie: https://L4online.pl/. Pacjent nie musi obawiać się, jak sprawdzić e-zwolnienie otrzymane w ten sposób, gdyż automatycznie zapisuje się ono w jego IKP oraz na koncie PUE ZUS.
Zwolnienie lekarskie wstecz – czy to możliwe?
Niejednokrotnie zdarza się, że pacjent upadnie na zdrowiu i nie może świadczyć obowiązków zawodowych, ale nie udaje mu się w tym samym dniu skonsultować z lekarzem. Z tego powodu w razie potrzeby lekarz ma prawo wystawić pacjentowi tzw. zwolnienie lekarskie wstecz, czyli dotyczące również dni przed wizytą. Aby takie zwolnienie wystawić, lekarz musi mieć przesłanki, by uznać, że dolegliwości pacjenta mogły rozpocząć się już wcześniej. L4 wstecz, w tym również zwolnienie lekarskie online z datą wcześniejszą pacjent może otrzymać maksymalnie do 3 dni wstecz od daty wizyty.
Jest w tym przypadku jednak wyjątek, czego nie każdy pacjent jest świadomy. Niektórzy lekarze uprawnieni są do wystawiania zwolnień lekarskich o znacznie dłuższym terminie „wstecz” niż wspomniane 3 dni. Lekarzami z takimi uprawnieniami są lekarze psychiatrzy. Warunkiem wystawienia zwolnienia na więcej niż 3 dni wstecz jest stwierdzenie przez lekarza psychiatrę zaburzeń ograniczających zdolność pacjenta do oceny własnego postępowania.
Jak sprawdzić e-zwolnienie otrzymane od lekarza?
Każdy pacjent, który otrzyma od lekarza zwolnienie L4, będzie mieć do niego wgląd przez Internet w dowolnej chwili. Nie ma tu znaczenia, czy pacjent otrzymuje zwolnienie lekarskie stacjonarnie, czy też online. Wystarczy zalogować się do swojego IKP lub profilu PUE ZUS, a sprawdzić można wszelkie potrzebne informacje dotyczące swojego zwolnienia.
Również pracodawca nie musi zastanawiać się, jak sprawdzić, czy pracownik jest na L4. Wystarczy, że posiada założone konto PUE ZUS (a dla wielu pracodawców jest to obowiązkowe), a informacje o zwolnieniach L4 pracowników będą przychodzić do niego automatycznie. Jak sprawdzić elektroniczne zwolnienie lekarskie pracownika? Wystarczy zalogować się do konta PUE ZUS, a następnie przejść do zakładki z udostępnianymi danymi. Trzeba jednak wiedzieć, że – z uwagi na ochronę danych osobowych – są to dane okrojone, które zawierają tylko to, co niezbędne do prawidłowych rozliczeń kadrowo-księgowych.