Co warto wiedzieć o receptach elektronicznych?

Data ostatniej aktualizacji:
Polub portal
Co warto wiedzieć o receptach elektronicznych?

 

 

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że recepty elektroniczne przede wszystkim bardzo ułatwiają opiekę nad pacjentami. W najprostszym możliwym ujęciu gwarantują lekarzom bardzo szybki i łatwy sposób na dokumentowanie informacji o pacjentach. Godny uwagi jest fakt, że w ostatnich latach rozpowszechnienie się recept elektronicznych przyczyniło się do błędnych wyobrażeń związanych z technologią. Należy mieć świadomość, że zrozumienie poszczególnych mitów może zdecydowanie pomóc pacjentom w zrozumieniu licznych korzyści płynących z wykorzystywania recept elektronicznych. 

Jakie są zalety cyfryzacji w medycynie? Między innymi telekonsultacje

Telekonsultacje ułatwiają kontakt z lekarzem. Dzięki nim możemy uzyskać pomoc w sytuacji, w której czujemy się źle i jest nam ciężko wyjść z domu o własnych siłach. Specjalista przeprowadzi z nami wywiad medyczny, na bazie którego oceni, jakiej pomocy będziemy potrzebować. Nie oznacza to, że na pewno otrzymamy e-receptę. Wszystko zależy od diagnozy lekarza.

Ogromne postępy w dziedzinie bezpieczeństwa serwerów i oprogramowania pozwoliły opiece zdrowotnej maksymalnie wykorzystać wszystkie korzyści, które płyną z cyfryzacji. Doskonałym przykładem może być pomoc pacjentom w dokładnym prowadzeniu historii swojej choroby. Korzyści są więc znaczne, a końcowym efektem może być skuteczniejsze i szybsze udzielanie potrzebnego wsparcia chorym.

Należy również zaznaczyć, że za pomocą e-recepty możliwe jest otrzymanie dokumentu bez wychodzenia z mieszkania. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dzięki bezpiecznemu udostępnianiu danych na różnych platformach zarówno lekarze, jak i pacjenci będą mogli uzyskać znacznie bardziej kompleksowy obraz sytuacji. Warto wiedzieć, że rozwiązania w zakresie udostępniania danych bazujące na chmurze są pewnego rodzaju rewolucją, która przeniosła opiekę zdrowotną na następny etap. Pacjenci będą mieli umożliwioną samokontrolę swojego stanu zdrowia. Z kolei lekarze będą mieli znacznie prostszy dostęp do danych pacjentów. Mimo wszystko, jeśli czujemy się od dłuższego czasu źle, powinniśmy udać się do przychodni, aby specjalista mógł nas dokładnie przebadać.

Czym dokładnie jest e-recepta?

E recepta jest dokumentem pozwalającym na przekazywanie informacji o lekach, które są przepisywane pacjentom od lekarzy do organizacji refundacyjnych czy farmaceutów. Warto wiedzieć, że receptę elektroniczną wystawiają lekarze, którzy muszą wprowadzić do systemu elektronicznego określone leki dla pacjentów. Następnie osoby chore otrzymują kod dostępu. Za pomocą wspomnianego kodu i swojego numeru PESEL będą mogli kupić lek w aptece. Farmaceuta musi najpierw odczytać kod, co oczywiście będzie skutkowało nie tylko pobraniem recepty elektronicznej, ale również będzie skutkowało wydaniem leków danemu pacjentowi. Należy zaznaczyć, że e-recepta może zostać wystawiona przez lekarzy, pielęgniarki, lekarzy dentystów czy położne. 

W jaki sposób można zrealizować e-receptę?

Osoby zainteresowane mogą uzyskać dostęp do dokumentacji elektronicznej za pośrednictwem aplikacji medycznych czy internetu. Pacjentom, którzy preferują używać telefonu do tego, by uzyskać dostęp do wspomnianej recepty elektronicznej, rekomendowane jest pobranie aplikacji pełniącej jednocześnie istotną funkcję przeglądarki dokumentacji medycznej. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że cechy te będą zdecydowanie usprawniały czynności ogromnej liczby osób zmagających się z przewlekłymi schorzeniami. Doskonałym przykładem może być POChP czy cukrzyca. W najprostszym możliwym ujęciu dzięki temu nie będzie trzeba nosić ze sobą wielu recept.

Należy mieć świadomość, że e-receptę można otrzymać za pomocą czterocyfrowego kodu, który zostanie wysłany SMS-em. Kolejnym krokiem będzie okazanie go w aptece wraz z numerem PESEL. Istnieje także inny sposób na otrzymanie omawianej e-recepty. Pacjent może zdecydować się na to, by lekarz wysłał na e-mail plik PDF z kodem kreskowym, który następnie będzie trzeba pokazać w aptece. Warto wiedzieć, że skorzystanie z tych dwóch opcji będzie możliwe tylko wtedy, gdy zostanie aktywowane Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Osoby, które są zainteresowane otrzymaniem elektronicznej recepty za pomocą e-mail czy sms, muszą wprowadzić adres email i numer telefonu w zakładce „Moje konto”. Oczywiście przed założeniem IKP trzeba mieć Profil Zaufany.

Gdzie można zrealizować e-receptę?

Godny uwagi jest fakt, że obecnie wszystkie punkty apteczne i apteki obsługują e-recepty. Ponadto placówki są oznaczone niebieską naklejką z napisem „Tu możesz zrealizować e-receptę”. Nie można zapomnieć, że pacjent ma możliwość wykupienia leków z jednej e-recepty nie tylko w różnych aptekach, ale również w różnym czasie. Od wspomnianej reguły jest jednak jeden wyjątek. Pacjent musi wykupić wszystkie przepisane opakowania danego leku w tej aptece, w której zostało zakupione pierwsze opakowanie. 

Jakie są największe atuty e-recepty?

Cyfryzacja przede wszystkim pozwala na zdecydowanie szybszy dostęp do informacji. Należy mieć świadomość, że e-recepty będą eliminowały ewentualną możliwość popełnienia błędu w trakcie wypisywania recepty. Warto także wiedzieć, że ogromna liczba pacjentów jest zainteresowana otrzymaniem recepty w momencie jej wypisania. Jak wiadomo, czekanie na zrealizowanie roboty papierkowej jest bardzo niewygodne. Zminimalizowany zostanie czas oczekiwania na dostarczenie dokumentu pacjentowi przez lekarza. Ponadto osoby zainteresowane mogą w bardzo łatwy sposób uzyskać dostęp do dokumentów elektronicznych, a także wydrukować je w wybranym przez siebie czasie. 

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomniane recepty elektroniczne będą w formacie Microsoft Word oraz PDF. Warto zaznaczyć, że dokumentacja elektroniczna ma mnóstwo zalet w porównaniu do papierowych odpowiedników. Lekarzom jest przede wszystkim znacznie łatwiej przeglądać elektroniczne zapisy. Wydajność przyczyni się oczywiście do skrócenia czasu oczekiwania, a także zdecydowanie zmniejszy ewentualne ryzyko popełnienia błędów w trakcie leczenia. Nie można zapomnieć, że lekarze mają możliwość przesyłania dokumentacji elektronicznej na urządzenia elektroniczne. W ten prosty sposób pacjenci mogą otrzymać potrzebne leki praktycznie zaraz po opuszczeniu danego gabinetu lekarskiego. Dodatkowo farmaceuci nie będą mieli żadnych problemów z odczytaniem przepisanych leków. 

Oceń artykuł:
Ocena:
Brak